V Hornickém muzeu se můžete projet důlním vláčkem

V Hornickém muzeu se můžete projet důlním vláčkem
11.6.2012

Novou nevšední atrakci nabízí svým návštěvníkům Hornické muzeum v ostravském Landek Parku. Důlní vláček, podobný tomu, který stovky metrů pod zemí dopravuje horníky na jejich pracoviště, zaujme především děti. Projet se mohou téměř 170 metrů dlouhou trasou, kterou společnými silami vybudovala Nadace OKD, železniční dopravce AWT, společnost OKD a sdružení Dolní Oblast Vítkovice. AWT rovněž technický plán celé trasy projektově zpracovala.

Dnes už historická důlní lokomotiva BMD 30 a dva rekonstruované důlní vozíky, které sloužily pro dopravu mužstva, honosně nazývané Pullmann, jezdí v areálu Hornického muzea před historickou budovou Dolu Anselm a částečně uvnitř samotné těžní věže. Položeno zde bylo 167 metrů kolejí méně obvyklého důlního rozhodu – 480 milimetrů. Součástí dráhy je i závora v místě železničního přejezdu přes cestu pro chodce a samozřejmě nástupiště. Projížďka je v rámci prohlídky Hornického muzea zdarma.

„Máme velmi atraktivní důlní expozice rubání i příprav, naopak u dopravy jsme cítili jistý dluh, který tímto bohatě splácíme. Jízda vláčkem návštěvníky určitě zaujme, je to něco, co se na povrchu nedá vidět a zažít,“ řekl ředitel Landek Parku Lumír Plac.

AWT je dlouholetým partnerem Landek Parku. Vystavuje zde například historickou lokomotivu, staré železniční vozy a vyřazené obří rekultivační stroje. Na rozvoj areálu navíc každoročně přispívá stotisícovou částkou „Vlaky a vlečková doprava neodmyslitelně patří k hornictví i k celému našemu kraji. Myšlenku dále zpestřit jedinečnou expozici hornického muzea okružním vláčkem jsme proto rádi podpořili nejen finančně, ale i zpracováním odborného projektu trasy,“ uvedl Petr Jonák, ředitel vnějších vztahů AWT.

Muzeum chce podporovat i Nadace OKD. „Připravili jsme dlouhodobou koncepci našich investic do Landek Parku. Loni začala zatraktivněním fárání, nyní pokračuje vláčkem a pokračovat bude i v příštích letech,“ řekl ředitel Nadace OKD Jiří Suchánek.

Těžební společnost OKD převedla před časem celý areál Landek Parku na sdružení Dolní oblast Vítkovice, které nyní zpřístupňuje pro veřejnost unikátní areál vysokých peci a dolu Hlubina ve Vítkovicích. „Ukazuje se, že to byl krok správným směrem. Landek Park teď má správce, který chce a umí celý areál rozvíjet. Společnost OKD zůstala partnerem Hornického muzea a spolu se svou nadací finančně podporuje nejzajímavější iniciativy, které lidem přiblíží hornické tradice a historii,“ vysvětlila šéfka komunikace OKD a předsedkyně správní rady Nadace OKD Petra Mašínová.

« Zpět