AWT podpořila evangelický kostel v Orlové

AWT podpořila evangelický kostel v Orlové
12.6.2011

Působivý zpěv v podání Pěveckého sdružení moravských učitelů se v sobotu 11. června nesl evangelickým kostelem v Orlové. Na uspořádání koncertu propagujícího tuto téměř 150 let starou památku přispěla i společnost AWT Rekultivace, která v minulých letech zásadně rekultivovala okolí kostela a stále zde provádí údržbu.

 

Na koncertu zazněly mimo jiné skladby předních českých komponistů Antonína Dvořáka, Leoše Janáčka či Bedřicha Smetany, ale i písně lidové. Impozantní zpěv mužského pěveckého sboru umocnila vynikající akustika kostela.

Finanční dar 10.000 Kč poskytla skupina AWT Nadačnímu fondu přátel kulturní památky Kostel Slezské církve evangelické augsburského vyznání. Tato kulturní památka je jednolodní stavbou z roku 1862, realizovanou stavitelem Josefem Grosem z Těšína ve stylu doznívajícího romantického klasicismu. V minulosti byla již několikrát opravována, naposledy v roce 2005. Vzhledem ke stáří kostela jsou však nezbytné další úpravy, například výměna střešní krytiny či oken, na které Nadační fond shromažďuje prostředky.

V okolí evangelického kostela, na Cingrově kopci, jsme prováděli technickou i biologickou rekultivaci. Například jsme území vyčistili od černých skládek, odstranili nefunkční sloupy elektrického vedení, vymýtili náletové či poškozené dřeviny a naopak vysadili nové keře. Také jsme zde renovovali bývalý, 50 let neprovozovaný evangelický a katolický hřbitov, odstranili jsme náhrobky, obnovili pěší stezku a upravili pietní místo,“ uvádí Andrzej Santarius, ředitel rekultivační divize skupiny AWT s tím, že zde firma nadále provádí údržbu. „Když jsme pak byli požádáni o příspěvek pro tamní kostel, nemuseli jsme se dlouho rozmýšlet. Prostředí, v němž žijeme a na jehož vylepšení se podílíme, nám totiž není lhostejné,“ doplňuje Santarius.

Technická a biologická rekultivace Cingrova kopce za téměř 1,5 miliónu korun byla zahájena v roce 2008 a trvala do roku 2009. Až do roku 2013 zde AWT Rekultivace budou provádět údržbu  - vyžínání porostu, ochranu a dosadbu keřů, likvidaci křídlatky či odstraňování suchých a popadaných větví.

« Zpět